Bosch Arıza Kodları

Kombi Servisi

Ankara Bosch Kombi Servisi
Ankara Bosch Kombi Servisi

Ankara Bosch Kombi Servisi

7/24 Ankara Bosch Kombi Servisi İletişim : 0312 433 79 88

Bosch Arıza Kodları

 

 

Bosch Kombi Arıza Kodları

Bosch kombi arıza, hata kodları, anlamları ve çözümleri neler?

2 Adet Yatık T Uyarısı

Kombi herhangi bir sorun yoktur. Kombi ilk çalıştırma esnasında yada yaz konumundan kış konumuna alındığında böyle bir  uyarı verir. Kombi 15-20 dakika çalıştıktan sonra içerisindeki yoğuşma sifon suyu kabı dolar ve yatık T uyarısı otomatik olarak kapanır.

Lo Uyarısı

Kombi çocuk kilidi açık ( Lock ). Kilit simgesine basılı tutarak tuş kilidini kapatın.

Bosch Kombi A7 Arıza Kodu: Sıcak Su Sensör Aızası

Kombi sıcak su sensörü arızası olduğu zaman Bosch kombi ekranında A7 arıza kodu görülür. Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalanmış veya kablolarda kopmalar olabilir. Sorun devam ederse servis yardımı almalısınız

A8 Arıza Kodu: BUS İletişim Sorunu

Kombi cihazınızın BUS iletişimindeki sorun sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Bağlantı kablosunu ve termostatı kontrol edin. Sorun devam ederse servisiniz ile irtibata geçiniz.

B1 Arıza Kodu

Kombi Kod anahtarı cihaz tarafından algılanmadığında ortaya çıkan arıza kodudur. Servis ile irtibata geçin.

B2 yada B3 Arıza Kodu

Büyük ihtimalle elektronik karttan kaynaklanan arıza kodudur. Değişmesi veya tamiri gerekebilir. Resetlem sonrası arıza devam ederse servisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

C1 Arıza Kodu: Hava Akış Sorunu

Kombi hava akışında sorun olduğu zaman Bosch kombi ekranında C1 arıza kodu görülür. Baca ek yerlerinde çıkma varmı konrol edin. Kombiyi resetleyin resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servisi arayın. Kombi parçalarından prosestad, elektronik anakart yada fan motoru arızalanmış olabilir.

C4 Arıza Kodu: Baca Çekişinde Sorun

C4 arıza kodunun sebepleri aşağıda sıralanmıştır.

1)Baca ek yerlerinden çıkmış olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun giderilmiş olur.

2)Baca uzun olabilir. Ek baca ilaveleri ile C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun hale getirilir sorun çözümlenir.

3)Fan motoru arızalı olabilir. Fan motoru arızalı ise tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.

4)Hava akış şaltesi arızası. Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fan motorunun bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz yada açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın değişimi yapılarak arıza giderilir. Anakart arızalı olabilir. Kesin çözüm için servisi aramalsısınız.

C6 Arıza Kodu: Prosestad Arızası

Elektronik anakart arızalı olabilir. Kart arızasında tamir veya değişim yapılabilmektedir. Kombi fan motoru arızalanmış olabilir. Değişmesi yada tamir edilmesi gerekmektedir. Prosestad arızalanmış olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

CC Arıza Kodu: Dış Hava Sensör Arızası

Kombi tarafından Dış hava sensörü algılanamıyor olmasından kaynaklı arıza kodudur. Dış hava termostatı varsa bağlantı kablosunu kontrol edin. Dış hava tesmostatı yoksa anakart arızası olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi aramalısnız.

CE Arıza Kodu: Aşırı Isınma Uyarısı

Sirkülasyon pompası sıkısmış veya devir özelliğini yitirmiş olabilir. Arızalı pompa değişimi gerekebilir.

Kalorifer devresi su basınç değeri düşük olabilir. Su basınç değerini 1,5 bar seviyesine getirin.

Ana eşanjörde kirden dolayı tıkanma ya da kireçlenme olabilir. Kimyasal temizlik gerekebilir.

Üç yollu vana arızası nedeni ile aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Üç yollu vana grubu değişmesi gerekebilir.

Kalorifer petek vanaları kapalı olabilir kontrol edin.

Peteklerin kirden dolayı tıkanmış olabilir. Petek temizleme işlemi gerekebilir.

D3 Arıza Kodu

8 ve 9 köprüsü eksik veya harici sıcaklık limit sensörü devreye girmiş. Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş. Servis çağırmalısınız.

D5 Arıza Kodu: Harici Sıcaklık Sensör Arızası

Harici sıcaklık sensörü arızalı (Denge kabı). Harici sıcaklık sensörü arızalanmış yada kablolarında kopmalar olabilir. Arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

E2 Arıza Kodu: Kalorifer Devresi Sensör Arızası

Kalorifer devresi gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalandığı zaman Bosch kombi ekranında E2 arıza kodu görülür. Sensör arızalanmış veya kablolarda kopmalar olabilir. Arızanın giderilmesi için servisi arayın.

E9 Arıza Kodu: Kalorifer Devresi Düşük Su Basıncı

Bosch kombi ekranında E9 arıza kodu görüldüğünde kalorifer devresi su basınç değeri düşük demiktir. Su basınç değeri 1 ile 2 bar arasına (1,5 bar) aralığında olması gerekir. Kombi su basıncı istenilen değere gelene kadar su basma işlemini yapın.Su doldurma musluğunu tam kapatın. E9 hata kodunun ekrandan gittiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise; Cihaza reset atmanız gerekmektedir.

Bosch Kombi Nasıl Resetlenir?

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA düğmesi ile ANAHTAR SİMGESİ olan düğmeye aynı anda basılarak resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma işlemi sonrasında basınç normal değerde olduğu halde arıza düzelmezse, kombi ısı bloğundaki emniyet termostatı (STB), atık gaz emniyet sensörü veya düşük basınç emniyet şalteri devreye girmiş olup parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka teknik servis hizmeti almalısınız.

EA Arıza Kodu: Alev Oluşumunda Sorun

EA arıza kodu Bosch kombide alev yokluğu olduğu anlamına gelir. Bu hatanın sebepleri sırasıyla, doğalgaz vanası açık değil, kombiye gaz gelmiyor, gaz valfi arızalanmıştır, Ateşleme elektrotu ateşleme yapmıyordur, Elektronik anakart arızalanmıştır. EA hatası durumunda gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gaz yollarının açık konumda olduğundan emin olduktan sonra resetleme işlemini yapın. Arıza devam ederse servisi aramalısınız.

F0 Arıza Kodu: Anakart Arızası

Kombi anakart arızası olduğu zaman F0 arıza kodu ekranda görülür. Reset tuşuna 5 saniye basılı tutunuz. Sorun devam ederse servis çağırmalısınız.

F1 Arıza Kodu: Elektronik Anakart Arızası

Kombi elektronik anakartı arıza kodudur. Resetleme işlemini yapın. Arıza devam ederse anakart tamiri veya değişmesi gerekebilir kesin sonuç için servis çağırmalısınız.

F7 Arıza Kodu: Alev Algılamaya Devam Ediyor

Bosch kombi kullnılmadığı halde alev algılanmaya devam ettiği zaman F7 arıza kodu görülür. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servis hizmeti alın.

Bosch, Almanya merkezli bir ısıtma ve sıcak su sistemleri üreticisidir. Bosch ürünleri, kaliteli ve dayanıklı olmalarıyla bilinirler, ancak zaman zaman arızalar meydana gelebilir. Bu arızalar, cihazın ekranında bir hata kodu veya arıza kodu olarak gösterilir. Bu yazıda, Bosch kombi arıza kodlarını ve bu kodların ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Bosch Kombi Arıza Kodları

  1. E9 – Kombi su basıncı düşük: Bu kod, kombinin su basıncının düşük olduğunu gösterir. Su basıncı düşük olduğunda, kombi çalışmaz.
  2. F0 – Kombi sıcaklık sensör arızası: Bu kod, kombinin sıcaklık sensöründe bir arıza olduğunu gösterir. Sensör arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  3. F1 – Kombi fan arızası: Bu kod, kombinin fanında bir arıza olduğunu gösterir. Fan arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  4. F2 – Kombi yanma arızası: Bu kod, kombinin yanma işleminde bir sorun olduğunu gösterir. Yanma sensörü arızalı olabilir veya yanma havasının yetersiz olduğu durumlarda oluşabilir.
  5. F3 – Kombi duman sensörü arızası: Bu kod, kombinin duman sensöründe bir arıza olduğunu gösterir. Duman sensörü arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  6. F4 – Kombi brülör arızası: Bu kod, kombinin brülöründe bir arıza olduğunu gösterir. Brülör arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  7. F7 – Kombi su sıcaklık sensör arızası: Bu kod, kombinin su sıcaklık sensöründe bir arıza olduğunu gösterir. Sensör arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  8. F9 – Kombi gaz valfi arızası: Bu kod, kombinin gaz valfinde bir arıza olduğunu gösterir. Gaz valfi arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  9. EA – Kombi kontrol kartı arızası: Bu kod, kombinin kontrol kartında bir arıza olduğunu gösterir. Kontrol kartı arızalı olabilir veya kablo bağlantısında bir sorun olabilir.
  10. A1 – Kombi güç besleme arızası: Bu kod, kombinin güç besleme bağlantılarında bir sorun olduğunu gösterir. Elektrik bağlantıları kontrol edilmelidir.

ÇANKAYA Bosch KOMBİ SERVİSİ
MAMAK Bosch KOMBİ SERVİSİ
KEÇİÖREN Bosch KOMBİ SERVİSİ
SİNCAN Bosch KOMBİ SERVİSİ
ETİMESGUT Bosch KOMBİ SERVİSİ
ALTINDAĞ Bosch KOMBİ SERVİSİ
BATIKENT Bosch KOMBİ SERVİSİ
ERYAMAN Bosch KOMBİ SERVİSİ
ÇUKURAMBAR Bosch KOMBİ SERVİSİ

HASKÖY Bosch KOMBİ SERVİSİ 
HASANOĞLAN Bosch KOMBİ SERVİSİ
AKDERE Bosch KOMBİ SERVİSİ
DİKMEN Bosch KOMBİ SERVİSİ
ÇAYYOLU Bosch KOMBİ SERVİSİ
ÜMİTKÖY Bosch KOMBİ SERVİSİ
YAŞAMKENT Bosch KOMBİ SERVİSİ
KAYAŞ Bosch KOMBİ SERVİSİ
100.Yıl Bosch KOMBİ SERVİSİ

ESAT Bosch KOMBİ SERVİSİ
BAHÇELİEVLER Bosch KOMBİ SERVİSİ
KIZILAY Bosch KOMBİ SERVİSİ
MALTEPE Bosch KOMBİ SERVİSİ
ULUS Bosch KOMBİ SERVİSİ
GÖKSU Bosch KOMBİ SERVİSİ
ELVANKENT Bosch KOMBİ SERVİSİ
ETLİK Bosch KOMBİ SERVİSİ
PLEVNE Bosch KOMBİ SERVİSİ
OSTİM Bosch KOMBİ SERVİSİ
İVEDİK Bosch KOMBİ SERVİSİ
BALGAT Bosch KOMBİ SERVİSİ

BİLKENT Bosch KOMBİ SERVİSİ
ABİDİNPAŞA Bosch KOMBİ SERVİSİ
ESERTEPE Bosch KOMBİ SERVİSİ
AYDINLIKEVLER Bosch KOMBİ SERVİSİ
GÖLBAŞI Bosch Kombi Servisi
Cebeci Bosch Kombi Servisi
Yenimahalle Bosch Kombi Servisi
Bosch Kombi Servisi
Bosch Servisi
Ankara Bosch Servisi
Ankara Bosch Kombi Servisi
Bosch Yetkili Servisi
Bosch Kombi Yetkili Servisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Arayın