0312 433 79 88 Ankara Kombi Servisi

Kombi Servisi

Tr Kombi Servisi

7/24 Ankara Kombi Servisi

Ankara Kombi Servisi

Ankara Kombi Servisi

7/24 Ankara KOMBİ SERVİSİ 0312 433 79 88

Ankara kombi servisi olarak 7/24 tüm kombi modellerine hizmet vermekteyiz

Servisimiz Tarafından Değiştirilen Yedek Parçalar 1 Yıl Garantilidir Visa Geçerlidir.
Servis Personelimiz Alanında Uzman ve Her Modelin Ayrı Eğitimini Almıştır.

Garantili ve Faturalı Kombi Servisi

Ankara Genelinde Yaygın Servis Ağımız Mevcuttur.Kombilerinizle ilgili Tüm Sorunlarınız için Arıyabilirsiniz.

Profesyonel ve Güvenli Kombi Servisi için Arayın, Bizim için Önemlisiniz.

Can ve Mal Güvenliğiniz Bizim için Önemlidir Yetkili Kombi Servisimizi Arayın

0312 433 79 88

Kombi Nedir

Kombi, doğal gaz kullanımını ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş ev veya işyeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlara uygun ısıtma cihazlarıdır.

Bu ısıtma cihazlarının ebatlarının küçük olması ve bu sebeple çok yer kaplamaması en çok tercih edilme sebeplerindendir. Diğer önemli bir sebep ise kombinin çalışırken oldukça sessiz olmasıdır. Ayrıca montajının kolay oluşu ve hafif olması da önemli özelliklerindendir.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Kombi seçerken, evin boyutlarına ve şekline göre kombi seçilmelidir. Ayrıca seçilen kombinin güvenli oluşu da önemli bir faktördür. Kombinin ısınma özelliklerini göz önünde bulundurarak karar verilmesi için de kombi çeşitlerini bilmek gerekiyor. İşte kombi çeşitleri;

Bacalı Kombi

Yanma sırasında ihtiyaç olunan oksijeni ortamdaki havadan sağlayıp, ortaya çıkan atık gazı da baca ile dışarı atar. Bu nedenle bu tipteki kombilerde baca bakımı ve ortamın havalandırılması oldukça önemlidir. Aynı zamanda fırtınalı havalarda atık gazı içeri alana geri verme ihtimali de bacalı kombinin tercih edilme sebebini azaltmıştır.

Konvansiyonel (Hermetik) Kombi

Yanma esnasında gereken hava, fan kiti ile dışarıdaki hava kaynağından alınır ve oluşan atık gaz aynı sistemle dışarı atılır. Bu kombi çeşidinde atık gaz direkt kendi borusundan çıkar. Herhangi bir bina bacasına bağlanmaz. Bu nedenle özellikle bacası uygun olmayan binalarda sıkça kullanılır. Oluşabilecek fırtına gibi etkenlere karşı konvansiyonel (hermetik) kombinin emniyet sistemi vardır. Bu sebeple günümüzde en çok kullanılan kombi modeli konvansiyonel (hermetik) kombidir.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombi, yanma odasında yanma sonucu oluşan atık gazı hemen atmayarak atık gazın sıcaklığından yararlanmak için farklı bir ünitede gezdirmektedir. Bu üniteden aldığı ısı ile yakıt tasarrufu elde edebilmeyi sağlamaktadır.

Tek Eşanjörlü Kombi

Tek eşanjörlü kombiler mevcut eşanjörün brülörden aldığı ısı ile hem sıcak suyu hem de kalorifer peteklerini ısıtır. Bu kombi tipinde şebeke suyu anında mevcut eşanjör den geçerek ısınmaktadır.

Çift Eşanjörlü Kombi

Bu kombi tipinde sıcak su ve kalorifer sistemi ayrılır. Tek eşanjörlü kombi tipinde şebeke suyunun mevcut eşanjörden geçmesi ve her ısınma esnasında suyun kireç bırakarak mevcut eşanjörü tıkayabilmektedir. Fakat çift eşanjörlü kombi bu durumu engeller. Direkt şebeke suyunun içinden geçmemesi de kireçlenmeyi önlemektedir.

Elektrikli Kombi

Baca gibi atık gaz sistemine gerek duymayan elektrikli kombiler, içerisinde elektrikli ısıtıcılar kullanır. Zehirlenme vb. bir durumla karşılaşmamak adına elektrikli kombi tercih edilebilir. Fakat yakıt fiyatının diğer kombi türlerine göre fazla olması da kullanımı azaltmaktadır.

Kombi Nerelerde Uygundur

Evinizin Yapısına Göre Kombiyi Doğru Yerde Konumlandırma
Yaşam alanınıza, ısınma ve sıcak su ihtiyacınıza uygun kombi modelini seçtiniz ve yeni mevsimi konforlu, yeni nesil bir teknolojiyle karşılamaya hazırsınız. Peki çalışma prensipleri, donanımları ve akıllı sistemleri ile her biri farklı özellik taşıyan cihazınız için doğru yeri seçtiniz mi? Isınma ve sıcak su kullanımından üstün performans alabilmeniz için cihazınızın evinizin en doğru yerine monte edilmesi aynı zamanda emniyetiniz için de büyük önem taşıyor. Yaşam için teknolojinin öncüsü Bosch Termoteknoloji, ısıtma sistemlerine yeni bir boyut kazandıran yenilikçi modelleri ve servis hizmetleriyle sizi doğru cihazla buluştururken, yaşam alanınızın yapısına ve büyüklüğüne en uygun montaj için de uzman öneriler sunuyor. Kompakt tasarımlı yoğuşmalı, hermetik ve bacalı kombi çeşitleri, atık gaz sistemleri bakımından oldukça farklılık gösteriyor. Hem çalışma performansı hem de güvenliğiniz için büyük önem taşıyan doğru cihaz yerleşimi de bu nedenle en az en iyi kombi modelini seçmek kadar hayati önem taşıyor. Peki hangi model evin hangi bölümüne yerleştirilmeli? İşte hava sirkülasyonundan evininiz metrekaresine uzanan teknik ayrıntılarla doğru kombi yerleştirme rehberi…

Yoğuşmalı Kombiler İçin En Doğru Montaj Alanı Neresidir?
Kombiler, çalışma prensipleri bakımından farklılık gösterdiği gibi, monte edilme türlerine göre de farklı özelliklere sahiptir. Hermetik, bacalı ve yoğuşmalı kombi modellerinin her biri, yapıların proje aşamasında belirtilen metrekareye, ortam havasının tahliyesini sağlayan açıklık ve menfezlere göre tercih edilmelidir. Aksi halde baca tıkanması ve lodos sırasında iç ortama gaz sızması gibi sorunlar yaşanabilir. Yanmak için ihtiyacı olan havayı dış ortamdan alan yoğuşmalı modellerin monte edildiği ortamda, dış atmosferle bağlantılı en az 150 cm2’lik serbest alanlı bir menfez bulunmalıdır. Taze hava girişini ve ortam havasının tahliyesini sağlayan bu açıklık asla kapatılmamalıdır. Yoğuşmalı modellerin çalışması sırasında tıpkı klimalarda olduğu gibi tahliye sıvısı akışı olur. Bu sıvı, gazın yoğunlaşması sonucu oluşan sıvıdır ve kombi montajı sırasında kapalı bir gidere bağlanır. Teknik olarak ev ortamının dışına verilemeyen bu çıkış için cihazın bulunduğu yere yoğuşma gider hattı çekilmelidir. Cihazınız mutfakta ise kombinizden mutfak lavabosuna kadar uzanan bir gider hattı çekilir. Balkonlar için balkon giderine kadar uzanan bir gider hattı kullanılır. Bu cihazların yatak odalarında kullanımı yasal düzenlemeye göre uygun değildir. Yanlış monte edilen cihazlar ise karbonmonoksit zehirlenmelerine, neden olabilir. Bu nedenle cihazınızı mutlaka Bosch kombi yetkili servisi görevlilerine yaptırmalı ve olası sorunlardan ailenizi, kendinizi ve elbette yaşam alanlarınızı korumalısınız.

Bacalı ve Hermetik Kombi Montajı İçin İdeal Alanlar
Yaşam kalitenizi yükselten bir mimari, tüm alanları verimli ve güvenli kullanmanıza da olanak tanır. Örneğin, cihazınızı mutfağınıza monte etmek yerine, balkonunuzda bunun için bir bölme oluşturabilirsiniz. Böylece hermetik kombiniz, yanmak için ihtiyacı olan temiz havayı dışarıdan alacak ve oluşan atık gazı yine dış ortama verecektir. Yaşam alanınızın dışında gerçekleşen bu çalışma sayesinde güvenli ve konforlu kullanımın keyfini uzun yıllar, sorunsuz sürdürebilirsiniz. Bacalı ve hermetik modellerin montajında da tıpkı yoğuşmalı modellerde olduğu gibi orijinal montaj parçalarını kullanmak ve kombi bakımı için yetkili servislere başvurmak önemlidir. Bosch Termoteknoloji uzmanlarına başvurarak yaşam alanınıza uygun montaj hizmetinden yararlanabilir, sağlıklı ve verimli ısınmanın keyfini mevsim boyunca çıkarabilirsiniz.

Kombi Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Kombiler, binaların merdiven boşluklarına, yapıların genel kullanıma açık olan koridorlarına, baca duvarlarının üzerine, yatak odalarına ve yanıcı maddelerin depolandığı alanlara monte edilmemelidir. Koruyucu kabin ve özel bölme kullanılması koşuluyla açık balkon gibi alanlara yerleştirilmelerinde ise bir sakınca yoktur. Yaşam alanlarınızda güvenle zaman geçirmek ve cihazınızdan en yüksek performansı almak için montajınızı mutlaka yetkili servis görevlilerine yaptırmanız gerekir. Güvenli montaj, ek garanti süresi avantajları ve en uygun kombi fiyatları için siz de Bosch Termoteknoloji kalitesiyle hemen tanışabilir, yeni nesil ısıtma sistemlerini yaşam alanlarınıza taşıyarak ideal sıcaklıkta konforlu, huzurlu ortamlar yaratabilirsiniz.

 • Kombi kalorifer konumunda nasıl çalışır?

Kombi 0-1 anahtarı açılır. Kalorifer ayar düğmesi istenen dereceye alınır. 20 saniye sonra pompa çalışmaya başlar. Gidiş ve dönüş sensörlerinin arasındaki ısı farkını ölçer. İstenilen dereceden düşük ise anakart fanı çalıştırır. Fan hava basıncı ile prosestat kontaklarını kapatarak çalıştığını ve atık gaz sisteminde sorun olmadığını anakarta bildirir. Daha sonrasında kart gaz grubuna voltaj yollayarak gaz yollarını açar. Ateşleme elektrodu ateşlemeye başlar. Brülörde alevin oluştuğunu hisseden iyonizasyon elektrodu sağlıklı yanmanın oluştuğunu elektronik karta bildirir. Kombi yaklaşık 2 dakika minimum seviyede yanar. Daha sonra ayarlanan kısmi yüke geçer.

 • Kombi sıcak su konumunda nasıl çalışır?

Sıcak su musluğu açıldığında su akış sensörü elektronik karta sıcak su talebi olduğunu bildirir. Kart üç yollu vanaya voltaj yollayarak sıcak su konumuna geçirir. Daha sonrasında pompaya voltaj yollayarak çalışmasını sağlar. Sensörler yardımı ile içindeki sıcaklık istenilenden düşük ise fana voltaj yollar ve çalışmasını sağlar. Prosestattan aldığı sinyal ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını anladığında gaz valfine voltaj yollayarak gaz yollarını açar. Ateşleme elektrotlarına voltaj yollayarak yanmayı oluşturur. İyonizasyon elektrodundan aldığı sinyal ile yanmanın düzgün gerçekleştiğini anlar çalışmaya devam eder.

Kombi Parçaları

► Fan: Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde dışarıdan temiz havayı alarak brülörde yanma oluşmasına yardımcı olan parçadır.

► Prosestat: Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildiren parçadır.

► Ana Eşanjör: Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtma görevinde olan parçadır.

► Emniyet Ventili: Kombideki basınç 3 barı geçince kombinin yüksek basınçtan zarar görmemesi amacı ile fazla suyu dışarıya tahliye etmekte olan parçadır.

► Brülör: Gaz armatüründen gelen gazı hava ile doğru şekilde karıştırarak yanmanın oluşmasını sağlayan parçadır.

► Gaz Valfi: Tesisattan aldığı gaz ile anakartan komut alarak belirli bir oranda brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşturan parçadır.

► Üç Yollu Vana: Kombide sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayrı tutan parçadır.

► Genleşme Tankı: Kombi çalıştıkça içinde bulunan su genleşmeye uğrar. Su hacminde artma ve çoğalma olur. Su hacmi çoğaldıkça su basıncı yükselir. Yüksek basınç kombi ve tesisata zarar vereceği için bu zararın önüne geçmek adına mevcut olan parçadır.

► Pompa: Kombi içinde ve tesisatta bulunan suyu elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde dolaştıran parçadır.

► Plaka Eşanjör: Çift eşanjörlü kombide yer alan, kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu karıştırmadan birbirinden ayıran parçadır.

► Elektronik Kart: Kombinin beyni görevindedir. Kombi içerisinde yer alan parçaların tümü çalışmak için emri elektronik karttan alır.

► Su Akış Sensörü: Sıcak su musluğu açıldığı zaman elektronik karta bu talebi bildiren ve kombinin sıcak su konumunda çalışmasını sağlayan parçadır.

Kombide Kalite Kontrolü Nasıl Yapılır

kombi-01Dünyada evsel nitelikli sıcak su ve ısınma amacıyla uzun yıllardır doğalgaz yakıtlı kombiler kullanılmaktadır. Bu kombiler temel olarak bir yanma odası ve yanma odasında ısınacak suyun debisini kontrol eden vana sistemlerinden oluşmaktadır.

Kombi sistemlerinin üretiminde mekanik testlerle birlikte, yanma sonucu oluşan gazların analizi de kalite ve araştırma geliştirme için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle her kombi üretimi sonrasında test stantlarında karbonmonoksit, karbondioksit ve azot oksit emisyonları ölçülerek, standartlara uygunluğu kontrol edilmektedir.

siemens-ultramat-23-gaz-analizörüKarbonmonoksit ve karbondioksit emisyonları, karbon içerikli olan doğalgazın yanması sonucu açığa çıkmaktadır. Bu gazların ölçümü için en yaygın kullanılan yöntem non-dispersive infrared (kızılötesi dağılmayan ışık) teknolojisidir. Bu teknoloji, hedef gaz parametresinin kızıötesi ışığı absorbe etmesi ve bu sayede şiddetinin azalması prensibine dayanmaktadır.

ecophysics-ncld-no-gaz-analizörüAzot oksitler (NO-azotmonoksit ve NO2-azotdioksit) ise yanma odasındaki yüksek sıcaklık kaynaklı havada bulunan azotun (N2), oksijen ile reaksiyonu sonucu açığa çıkmaktadır. Bu parametreler, kızılötesi veya ultraviyole ışığa duyarlıdır ve bu metotlarla ölçümü yapılabilir. Ancak bu gazların çok yüksek hassasiyette ölçen Kemilüminesans (kimyasal ışıldama) yöntemi, en yaygın kullanılan ölçüm metodudur. Bu yöntemde ozon ile parçalanan azotmonoksit ve dioksitler, fotonlar yayar ve analizör içerisindeki dedektör bu fotonları algılamaktadır. Bu sayede milyarda bir seviyesine kadar hassasiyetler yakalanabilmektedir.

siemens-gaz-analizörüGlobalde oluşan doğalgaz tedarik problemleri, kombi üreticilerini farklı enerji kaynaklarına yöneltmiştir. 2010’lu yıllardan bu zamana kadar üretilen birçok marka model kombi, doğalgaz ile birlikte %30 seviyesine kadar hidrojen (H2) yakabilir şekilde tasarlanmıştır. 2030 yılına kadar tüm kombilerin %100 hidrojen (H2) ile çalışır hale gelmesi düşünülmektedir.

Yüksek konsantrasyonda hidrojen ölçümü için yaygın olarak kullanılan Termal İletkenlik (TCD) yöntemi, hidrojenin ısıl iletkenliğinin, sabit bir dirence bir plaka üzerinde oluşturduğu akımın ölçülmesi esasına dayanır.

Bahsedilen ölçüm prensiplerinde tasarlanan gaz analiz sistemi, özel bir örnekleme ve şartlandırma ünitesi ile birbirine entegre edilir. Test stantlarından numune alma probu ile alınan numune, ısıtmalı numune alma hattı (su buharı yoğuşmasının engellenmesi amacıyla) ile taşınarak, gaz soğutucusundan geçirilir ve analizöre su buharından arınmış kuru gaz olarak giriş yapar. Tek tek tüm analizörlerden geçerek ölçüm değerleri yazılım üzerinde kaydedilir.

Özel olarak tasarlanan bu sistemde; örnekleme süresi, doğru şartlandırma, ölçüm hassasiyeti ve analizörlerin birbiriyle olan akış debisi farkları önem arz etmektedir.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Kombi Servisi Hizmeti Veren Şirketler

Ankara’da bulunan firmamız ECA, Bosch, Demirdöküm, Vaillant, Buderus, Viessmann, Ariston, Baymak, Protherm, Ferroli, Airfel Markalarına Bursa merkeze ve ilçelerinin tamamına kombi servisi, kombi bakımı, kombi yenileme, klima servisi, doğalgaz tesisatı, su kaçağı tespiti, petek temizliği hizmetleri vermektedir. Donanımlı ekibimiz, mobil araçlarımızla hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı çözümler sunan Kombi Servis Hizmeti’ ni tercih edin rahat edin

En İyi Kombi Markası

En iyi kombi markası olarak ülkemizde satışı yapılan yabancı markalar Vaillant Kombi, Viessmann , Bosch Kombi, Buderus diyebiliriz. Kombi içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve performansı diğer yerli markalara göre iyidir denilebilir. Genelde kombi ömrü daha uzun ömürlüdür. Fakat Kombi Fiyatı ve Yedek parça fiyatları diğer yerli markalara göre daha pahalıdır.

En İyi Kombi Servisi

En iyi kombi servisi hangi markanın servisi dersek buda göreceli olacaktır. En kaliteli hizmeti veren mi ? en uygun fiyatı olan mı daha iyidir? en yaygın olan mı daha iyidir? en hızlı sorunu çözebilen mi? bu sorunların cevapları kişiden kişiye değişecektir.

Demirdöküm kombi servisi ve Eca kombi servisi şuan en yaygın servis ağına sahip markalardır. Servis ücretleri ve Yedek parça ücretleri bakımından en uygun kombi markalarıdır. Hizmet kalitesi bakımından bakıldığında Vaillant kombi servisi, Viessmann, Buderus ve Bosch kombi servis kalitesi oldukça üst düzey servis verdiklerini söyleyebiliriz. Müşterileri ile gerçekten iyi ilgileniyorlar. Diğer taraftan servis ücretleri ve yedek parça ücretleri yerli markalara göre yüksektir. Bazı markalar bazı illerde oldukça iyi bayi ve servis ağına sahipler yani bölgesel olarak servis gücü markalar arasında değişebilmektedir. Bu sebepten bölgenizdeki servis ağına yaygınlığına bakılarak en iyi marka kombi servisi hangileri olduğu araştırması yapılması karar verme açısından önemlidir.

Sonuç olarak en iyi kombi hangisi göreceli bir konu. Kombi seçimi yapıcak kişiler kendi bütçesine ve koşuluna göre en iyi kombinin hangisi olduğuna karar verebilmesi için genel olarak kombi markaları hakkında bilgiler verdik. Biz yorumlarımızı yaptık kararı size bıraktık.

Kombi Nedir?
Kombi kelimesi, ne yazık ki birçok teknolojik kelime gibi dilimize yabancı dillerden geçmiştir. Kombi kelimesi ile aslında kat kaloriferi denilmek istenmektedir.
Kombiler, lpg veya doğalgaz kullanan ve ev veya mekanların ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazlardır.
İngilizce ” Combi” olarak baktığımızda, bir karşılık bulamamaktayız. Türkçemizde kullandığımız manada kombinin karşılığı Combi Boiler’dır ve büyük ihtimalle ufak bir kısaltmayla, boiler kelimesi atılarak sadece kombi kelimesi kullanılmaktadır. Combi Boiler’da ise “Gas-fired Combi-nation Boiler” daki combination (birleşme, birleştirme) kelimesinin kısaltması olarak combi (kombi) kullanılmıştır.
Kombiler, bireysel kullanıma yönelik sistemlere üyedirler.
Kat kalorifer kazanlarında olduğu gibi depolanmış bir su kütlesinin ısıtılmasından farklı olarak kombiler şofbenlerdeki gibi bir boru demetinden akan suyun ısıtılması prensibine dayanmakta olup, çok az yer kaplarlar.
Sıcak su temini cihaz içindeki boyler veya ani su ısıtıcısı ile sağlanır.
Pilot alevli ve elektronik ateşlemeli tipleri vardır.
Kombi cihazına yanma havasının temini ile baca gazlarının dışarıya atılış şekillerine göre sınıflandırmak mümkündür.
» Hermetik Tip Kombiler : Açık yanma odası bulunmayan kombiler. Hermetik tabir ettiğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç göstermezler. Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğalgaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama vermektedir. Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.
» Bacalı Tip Kombiler : Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3’ten az olan yerlere konması uygun değildir.
Kombi Seçimi Esnasında Göz Önünde Bulundurulacak Önemli Noktalar.
Mekanın hacmi :
Bacalı veya fanlı kombi cihazları açık yanma hücrelidirler. Yanma işlemini ortam havasını kullanarak yerine getirdikleri için bu tip cihazların monte edildiği mahaller, minimum 10-12 m³ hacminde olmalıdır.
Havalandırma Durumu :
Bacalı ve fanlı cihazlar, içinde bulundukları mahalin havasını kullandıklarından bulundukları hacimler yeterli havalandırmaya sahip olmalıdır.Mahal uygun kesite sahip bir iç mahalden sürekli olarak havalandırmalıdır. Menfez kesitleri cihaz kapasitesine bağlıdır. Ve 24,000 kcal/h’lık bir cihaz için 130cm² dir
Hermetik cihazların monte edildiği mahale havalandırma menfezi konulmasına gerek yoktur. Çünkü bu tip cihazlar sanip oldukları özel baca kiti vasıtasıyla, yanma için gerekli taze havayı doğrudan dış atmosferden alır ve eğzoz gazını yine aynı set vasıtasıyla dış ortama tahliye ederler.
Bacalı tip cihaz özel bir uygulama ile dolap ve kapalı bir hücre içerisine monte edilecekse bu durumda bu bölümün üst ve alt seviyelerinde çekiş ve taze hava gereksinimi için sırayla 32-65cm² kesitlerinde birer adet menfez bulundurulmalıdır.
Baca durumu :
Bacalı cihazların monte edileceği mahalde çekişi iyi, uygun kesite sahip müstakil veya şönt tip bir baca bulunmalıdır. Cihazların bacaya bağlantısında standartların öngördüğü kriterlere uyulmalıdır. Baca bağlantı borusu bacaya tam sızdırmaz olarak bağlamalıdır. Hermetik ve fanlı cihazlar için baca gereksinimi yoktur. Ancak fanlı cihazlarda atık gaz seti, hermetik cihazlarda ise baca kiti uygun konumda ve ölçüde monte edilmelidir.
Hermetik cihazlarda atık gaz setinin çıkış noktası bir başka kombinin çıkış setine açılabilir pencere veya herhangi bir hava menfizine 100cm’den daha yakın olmamalıdır. Bu konuyla ilgili olarak standartlarda öngörülen detay uygulama kurallarına riayet edilmelidir.
Cihazları duman kanalı ve atık gaz çıkış setlerinin yanabilir malzemelerden uzaklığı minimum 5cm olmalıdır.
Bacalı tip kombiler, müstakil bacalı apartmanlarda yukarıdan aşağıya doğru maksimum 5 kata kadar şönt bacalı apartmanlarda ise yine yukarıdan aşağıya doğru maksimum 10 kata kadar uygulanabilir. Daha fazla kat içeren yüksek apartmanlarda ise yine bu sınırları aşan alt katlara Hermetik kombi uygulamak zorundadır.
Isı Kaybı :
Kombinin monte edileceği konutun ısı kaybı, içinde bulunulan bölgenin iklim koşulları ve binanın yalıtımı dikkate alınarak konfor koşullarını sağlayacak şekilde hesaplanmalıdır. Kombiler genellikle 20,000 kcal/h ve 25,000 kcal/h kapasitelerinde üretilirler. Konutun hesaplanan ısı ihtiyacı dikkate alınarak uygun kapasiteli cihaz belirlenmelidir.
Kritik devre basınç kaybı :
Kombilerde kullanılan sirkülasyon pompaları genellikle 3 devirlidir. Sirkülasyon pompasının debisi konutun ısı ihtiyacını, basma ve yüksekliği ise kalorifer tesisatındaki direnci yenerek nitelikle olmalıdır. Cihaz iç direnci ile kritik devre basınç kaybı toplamı pompanın manometrik basma yüksekliğinden düşük olmalıdır. Aksi takdirde kalorifer tesisatındaki yetersiz sirkülasyon ve ısınamama sorunlarıyla karşılaşılır. Bu nedenle kullanılacak kombinin sirkülasyon pompası karakteristik değerlerini tesisata uygunluğu kontrol edilmelidir. Ayrıca cihaz montajı yapıldıktan sonra, ısıtma tesisatının toplam direnci dikkate alınarak sirkülasyon pompasının çalışma kademesi uygun devre ayarlanmalıdır.
Tesisat su hacmi ve genleşen su miktarı :
Kalorifer tesisatında genleşen su miktarı, kombi cihazı içerisendeki genleşme tankı kapasitesi ile yakından ilgilidir. Tesisat suyunun ısınması sonucu oluşan genleşmenin tank tarafından kompanze edilmesi gerekir. Kombilerde kullanılan genleşme tankı hacmi cihaz kapasitesine göre 6-10 litre arasında değişmektedir. Tesisattaki toplam su miktarı ise radyatör cinsi, boru çapı metrajı ile yakın ilişkilidir. Kombi cihazlarının monte edileceği konutlarda tesisattaki toplam su miktarı maksimum 220 litreyi aşmamalıdır. Bu nedenle kombi cihazlarının yeni konutlarda gerek yakıt tasarrufu gerekse genleşmenin konpanze edilmesi amacıyla düşük su hacimli radyatörlerin kullanımı tercih edilmelidir. Tesisatta mevcut radyatörler kullanılacaksa tesisat su hacminin cihazın genleşme tankı kapasitesine göre uygunluğu kontrol edilmelidir.
Cihazın modeli, ateşleme şekli :
Bacalı, fanlı ve hermetik kombilerin ateşleme türüne göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli modelleri mevcuttur. Pilot alevli cihazlarda çalışma konumunda pilot sürekli yandığından ihmal edilecek düzeyde de olsa ilave bir gaz tüketimi söz konusudur. Elektronik ateşlemeli cihazlarda ise ısıya veya sıcak suya ihtiyaç duyulduğunda ana yakıcı otomatik olarak devreye girmektedir. Bu nedenle elektronik ateşlemeli cihazların kullanımı daha konforlu, yakıt tüketimi daha ekonomiktir. Ancak elektronik ateşlemeli kombilerin ilk yatırım maliyeti biraz daha yüksektir.
Ateşleme türüne göre hangi cihazın seçilmesi gerektiği kararında teknik bir sınırlama yoktur. Bu karar tamamıyla kullanıcının arzusu ve tercihine göre verilmelidir.
Cihaz ve tesisat montajında dikkat edilecek hususlar :
Kombi cihazları üretim ve uygulama teknolojileri gereği bacalı, hermetik ve fanlı olmak üzere üç farklı modelde üretilir. Ve piyasaya sunulurlar. Işlevsel özellikleri gereği her üç tip cihazın monte edilebileceği mahaller ile ilgili sınırlamalar ve tesisat montajlarına ilişkin kurallar uluslar arası standartlarda tanımlanmıştır.
Gaz Tesisatı Montajı :
– Gaz hattında özel doğalgaz borusu kullanılmalıdır. Gaz tesisatı fittingsli yapılacaksa bağlantı yerlerinde keten ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır.
– Doğalgaz tesisatında kullanılacak borunun çapı ve güzergahı onaylı projeye uygun olmalıdır. Gaz boru çapı cihaz gaz giriş ölçüsünden daha küçük olmamalıdır.
– Gaz tesisatının sızdırmazlık testi yapılmadan ve uygunluğu kontrol edilmeden cihaz işletmeye alınmamalıdır. Gaz hattı sızdırmazlık kontrolü gaz sayacı ile cihaz gaz vanası, ve gaz vanası ile gaz bloğu arasında ayrı ayrı yapılmalıdır.
– Kombi girişine gaz açma / kapama amacıyla mutlaka bir adet küresel doğalgaz vanası konulmalıdır,
– Gaz boruları dolap içlerinden lambri arkasından, kartonpiyer altından geçirilmez. Mutlaka açıktan çekilmek zorundadır.
– Gaz borusunun geçiş güzergahı konusunda ilgili gaz idaresinin şartnamesine uyulmalıdır.
Isıtma ve Kullanım Sıcak Su Devresi Montajı :
– Kalorifer tesisatında siyah dikişli boru, kullanım suyu tesisatında ise galvaniz boru kullanılmalıdır.
– Soğuk su girişine bir adet açma kapama vanası ile soğuk su tesisatından gelecek pislikleri tutmak amacıyla bir adet filtre konulmalıdır.baymak servis
– Kombinin kalorifer dönüş hattı üzerine bir adet pislik tutucu filtre konulmalıdır.
– Tesisat montaj konumuna göre üstten veya alttan dağıtım olabilir. Eğer ısıtma tesisatı üstten dağıtım ise tesisatın en üst noktasına otomatik hava tahliye pürjörü konulmalıdır.
– Her bir radyatörün giriş ve çıkışına radyatör vanası konulmalıdır dönüşe konulacak vananın reğlaj ayarı tip olması tavsiye edilir.
– Kullanım esnasında radyatörlerde olabilecek havanın tahliye edilebilmesi amacıyla her radyatör grubunda hava tahliye pürjörü olmalıdır.baymak servis
– Herhangi bir nedenle tesisatta oluşacak aşırı genleşme neticesinde kalorifer tesisat suyu 3 bar emniyet ventilinden tahliye olacaktır. Mahalde kirliliğe neden olmamak için 3 bar emniyet ventilinin ucu uygun bir boru parçası ile drejana bağlanmalıdır.
– Kombi kalorifer tesisatındaki suyun zorunluluk halinde boşaltılması gerekebilir. Bu amaçla; kalorifer tesisatının en alt seviyesindeki uygun noktaya
( genellikle banyo) boşaltma musluğu takılmalı ve en yakın gidere bağlantısı yapılmalıdır.
– Kombinin kullanım sıcak su devresi bulaşık ve çamaşır makinelerini de besliyorsa, uygun yerlere bağlantı muslukları monte edilmelidir.
Bacalı Tip Kombiler
Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar.
Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3’ten az olan yerlere konması uygun değildir.
Nelere dikkat etmelisiniz?
Tüm firmalardan ayrıntılı bilgi alınız.
TSE, CE, ISO 9002 standartlarına sahip olup olmadıklarını araştırınız.
Satış sonrası hizmetlerini inceleyiniz.
Cihazlar için verilen garanti şartlarını sorunuz.
Yanma ve yakıt tasarruf sistemlerini kıyaslayınız.
Cihazı çalışır vaziyette görmeye gayret ediniz.
Firma yetkili bayilerine, ücretsiz keşifle dairenizi inceletip cihaz tipini belirleyiniz.
Cihazınızı eğitimli bayi ustalarına monte ettiriniz.
Ana firma tarafından belirlenen prosedürlerin uygulanışını kontrol ettiriniz
Hermetik Tip Kombiler
Açık yanma odası bulunmayan kombiler.
Hermetik tabir ettiğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç göstermezler.
Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğalgaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama vermektedir.
Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.
Yoğuşmalı Kombi Nedir?
Yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibi normal hermetik cihazlar gibidir.
En önemli fark ısı eşanjörlerinin yakıcıdan ve baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilecek daha büyük alana sahip olabilmesidir.
Ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C’nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir.
Sıcaklığı 54 C’nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır.
Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır.
Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir.
» Yoğuşmalı kombi Seçimi:
Kazan Kapasiteleri ihtiyacı karşılayacak şekilde seçilmelidir.
Gerektiğinde büyük seçilen klasik kazanlar düşük kapasitede kullanılacağından % 3-5 daha düşük verimle çalışırlar.
Yoğuşmalı kazanlar gerektiğinden büyük seçilmesinin verim üzerindeki etkisi klasik kazanlardan daha azdır.
ancak gerektiğinden büyük seçilen kazan ilk yatırım bedelinin geri dönüşümünü uzatacaktır.
» Fan
sistemin en önemli iki elemanı fan ve gaz valfidir.
Değişken hızlı fan,gerekli devir sayısını sağlayan sinyal,dış hava sıcaklığını referans alan ve yanma için gerekli hava miktarını sağlayan optimum fan devir sayısını hesaplayan elektronik regülasyon sisteminden alır.
sinyal konutun o anki hava koşullarında ısıtabilmesi için gerekli olan enrjiyi temin edecek yanmayı sağlayacak hava miktarına göre fan devrini ayarlar.
Değişken hızlı,DC motorlu kazan besleme fanı elektrik tüketimini klasik kazanlara göre % 15-50 arasında azaltmaktadır.
Yoğuşmalı Kombi Seçimi
Gerektiğinde büyük seçilen klasik kazanlar düşük kapasitede kullanılacağından % 3-5 daha düşük verimle çalışırlar.
Yoğuşmalı kazanlar gerektiğinden büyük seçilmesinin verim üzerindeki etkisi klasik kazanlardan daha azdır.
Ancak gerektiğinden büyük seçilen kazan ilk yatırım bedelinin geri dönüşümünü uzatacaktır.
Kombi Cihazı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Doğalgaza geçiş dönemi ve özellikle tercih edilecek ürünlerin seçimi daima zor olmuştur. Marka, model, kapasite gibi belirleyici özellikler hakkında farklı kişi ve firmalardan değişik ve çelişkili bilgiler alınabilir. Bunlarda tüketicinin karar vermesini daha da zorlaştırmaktadır. Tüketici her zaman en iyiyi, en kaliteliyi, en güvenli olanı, en uzun ömürlü olanı ve en ekonomik olanı almak arzusundadır. İşte bu aşamada sizlere yardımcı olabilecek bazı hususları sizlere kısaca özetlemek istedik.
» Tüm firmaların kombi cihazları ile ilgili yetkililerden veya bayilerden tatmin edici bilgiler alarak cihazları tanıyın. Satın almayı düşündüğünüz ürünleri almadan önce mutlaka görün ve inceleyiniz. Cihazı çalışır halde görmeye gayret ediniz. Çalışır cihazın sesini (sessiz olması önemlidir), alev boyunu ve alev modülasyonunu, emniyet sistemlerini, pompa çalışmadan gaz yolunun açılıp açılmadığını, ateşleme sistemini (elektronik ateşleme olması çok önemlidir) inceleyiniz. Otomatik kontrol setleriyle hem tasarruflu kullanım hem de konforlu bir kullanım sadece elektronik ateşlemeli kombilerde mümkündür. Elektronik ateşlemeli kombilerde ayrıca sürekli pilot alev sarfiyatı olmadığından daha tasarrufludurlar.
» Çevrenize, dost ve akrabalarınıza, kısaca kombi kullanan tanıdıklarınıza sorunuz. Şikayet ve övgülerine dikkat ediniz.
» Kombinin en önemli elemanları olan ısı eşanjörünü, pompa ve brülörü inceleyiniz. Bu parçaların uzun ömürlü olmasına dikkat ediniz.
» Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine mutlaka dairenizi inceleterek karar veriniz. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayınız.
» Cihazların emniyet sistemlerini mutlaka inceleyiniz. Yıllarca iç içe yaşayacağınız bu cihazların uzun yıllar problemsiz çalışacak emniyet sistemleriyle donatılmış olmasına dikkat ediniz.
» Cihaz LPG (tüpgaz) ve doğalgaz ile çalışabiliyor mu?
» Cihaz ISO 9002 ve TSEK standartlarına haiz mi?
» Cihaz çevre dostu mu? Çevreye zararlı azot oksitlerin emisyon oranı düşük mü? ÖKETECH amblemi var mı?
» Cihazların sadece fiyatına bakmayınız. Unutmayınız ki, fiyatı belirleyen cihazın yapımında kullanılan malzeme ve hizmetin kalitesidir. Cihazın fiyatının üzerindeki malzeme ve emniyet düzeneklerinin kalitesiyle; verilecek yedek parça ve servis güvencesiyle; cihazın tasarruflu, uzun ömürlü olmasıyla doğru orantılı olmasına dikkat ediniz. Ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçiniz.
» Tüm araştırmaları yaptıktan ve cihaz markasına karar verdikten sonra ana firmayı arayarak bölgenizdeki yetkili ana bayii adres ve telefonlarını öğreniniz. Cihazı herhangi bir yerden alarak başka bir tesisatçıya kesinlikle monte ettirmeyiniz. Cihazı yetkili bayiden alarak mutlaka yetkili bayiye monte ettiriniz.
Unutmayınız ki demirdöküm yetkili bayileri bu konuda özel olarak eğitilmişlerdir. Yetkili bayiler olabilecek montaj hataları mevcut ise gidermekle yükümlüdürler. Aksi takdirde her marka cihazın montajında dikkat edilecek birkaç püf noktanın ihmalinde hem sistem hem de cihazda maliyeti çok fazla olabilecek arızalar meydana gelecektir. Bu konuya dikkat ediniz ve ihmalkar davranmayınız.
Kombi ve Radyatörler ile ilgili teknik bilgiler
1- Kombinizi istediğiniz ayarda tutabilirisiniz. Cihazı kısık derecede kullanmak cihaza zarar vermez.
2- Cihazınıza yılda bir kez mutlaka bakım yaptırmanız gerekmektedir.
3- Kış aylarında sürekli çalışan kombilerinizin gece kısık ayarda çalışması uygun olacaktır.
4- Cihazınızın su basıncı 1.5 bar seviyesinde olmalıdır.
5- Cihazınızda meydana gelecek sorunlarda , verdiğimiz teknik destek sonucu giderilmiyorsa, kesinlikle cihaza müdahale etmeyin.servisin gelmesini bekleyin.
6- Radyatörlerinizin ısısından memnun değilseniz. Kalorifer sistemini temizlettirin.
7- Isınamıyorsanız radyatörlerinizin ısısını kontrol edin. Eğer sıcaksa ve hala ısınamıyorsanız, evinizdeki izolasyon yetersizdir. İçerideki ısıyı muhafaza edemiyorsanız, kayıplar oluşacak, bu nedenle ısınamadığınız gibi yüksek fatura ödeyeceksiniz.
8- Cihazın performansı ve sağlı açısından en üç petek kullanılmalıdır. Zira tasarruf olsun diye 1 veya 2 petek kullanırsanız cihazınız kısa zamanda durup çalışacağından zarar görecektir.
9- Zemin katta ve teras katta oturanlar ara katlara göre daha yüksek fatura öderler. Aksi için iyi bir izolasyon gerekmektedir.
10- Radyatörlerinizin üstü sıcak altı soğuk ise radyatör sistemindeki su, çeşitli nedenlerden dolayı iyi devir daim yapamamaktadır. Zira kombiden çıkıp peteklere giden su aynı hızda kombiye geri gelmelidir, aksi halde iyi ısınma sağlanamaz.
11- Peteklerinizin havasını almak için peteğin üst yan kısmında bulunan prüjörü gevşetip su gelene kadar beklemelisiniz. Bunu yaparken cihazınız kapalı olmalıdır. Işlem bittikten sonracihazın suyunu tekrar kontrol edin.
12- Peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için peteğe karşıdan bakıldığında sıcaklık üst vana kısmından girer diğer yarısı soğuk olur. Üstü sıcak altı soğuk ise hava yoktur. Radyatör durup dururken hava yapmaz. Hava yapması için sistemin suyunun boşaltılması gerekmektedir. Bunun için arıza –tadilat-boya v.b gibi işlemler sonucu ortaya çıkar.
Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler
Kombiniz arıza yaptığında sizin yapmanız gerekenleri,yani kombinin çalışması için asgari şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.
Nedir bunlar:
Kombinize elektrik akımı sağlıklı bir şekilde gelmelidir.Aynı şekilde gaz akışı da sağlıklı olmalıdır. Yani sigorta atmışsa ,ya da gaz vanası kapalı ise kombinizin yanmaması doğaldır.Tesisatta gerekli su basıncını sağlamakta asgari şartlar arasındadır.
Sonuç olarak servis çağırmadan önce; elektrik akımı var mı yok mu bakılacak, gaz geliyor mu bakılacak,tesisattaki su basıncı 1 barın üstünde mi bakılacak. Bu şartlar sağlanmışsa ve de kombi yanmıyorsa arızaya servis çağırılması gereklidir.
Birde tartışma konusu olan garanti kapsamının neleri kapsadığı konusu:en çok tartışılan konular arasında yada başka deyişle zamanımızın çok harcandığı bir konudur.
Sayın tüketiciler garanti;üretilen malın üretim hatalarına karşıdır. Değilse sizin bacanızın çekmemesi,tesisatınızın hatalı yapılmış olması,sigortanın atmış olması,gaz vanasının kapalı unutulması,tesisattaki su basıncının düşük olması,reset yapmayı bilmemek garanti kapsamına girmez.
Şimdi garanti kapsamına girmezse ne olur:Garanti kapsamına giren bir iş ise servis parasını merkezden alır,fakat gaz vanasının kapalı olması veya tesisatta su basıncının düşük olması gibi arızalar için merkez para ödemez. Merkez para ödemezse müşterimiz para ödemezse biz parayı kimden alacağız. O zaman müşterilerimiz servis ücretini ödemek durumunda kalacaktır.
Bizler genelde bu durumları hatırlatıyoruz;bazı müşterilerimiz anlayışla karşılayıp teşekkür ettikleri gibi ,bazıları ise kaçacak mıyız neden parayı söylüyorsunuz,servis değil misiniz? gelmek sizin göreviniz değil mi? diye tartıştığımızı olaylar çok olmuştur.
Bu gibi tatsız tartışmaların olmaması için tüketicimizde haklarını bilecek; servislerimizde hakkı olan parayı; isteyecektir.
Servis geldiğinde kombiniz hakkındaki sorunlarınızı tek tek anlatınız. Sizler bize hangi arızaları söylerseniz bizler o arızaları gideririz, ancak bizim gözümüze çarpan arızaları da size söyleriz kabul ederseniz o arızaları da yaparız.
Fiyat konusunda herhangi bir tutarsızlık hissettiğiniz an fiyat listesini görmek en doğal hakkınızdır.
Şunu unutmayınız yetkili servislerle çalışmanın sizler açısından yararları büyüktür. Servisten memnun kalmadığınızda servisi merkeze şikayet etme hakkınız vardır, takılan parçaların garantisi vardır.
Atölyede yapılan bakımlarda müşteri genelde acaba ne bakım yaptı? benim parçamı değiştirdi mi? …tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak servisin elindedir. Servis isterse tüm bakımları müşterinin yanında yapabilir. Arızalı olan parçayı değiştirip kombinizi çalışır halde teslim etmek hem bize hem de ;siz müşterilerimize huzur verecektir.
Bir başka konu ise arızalı parçaların servis tarafından götürülmesi konusudur.Kombiniz garanti kapsamında değilse arızalı olan parça sizindi,değişen parçanın da parasını vereceğiniz için; o da sizin parçanız olduğundan arızalı parçaları servisler alamazlar.
Evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kesinlikle müdahale yapmayınız.
Teknik Servis kombinizi devreye almaya geldiğinde kombinizin nasıl kullanılacağını anlatırken dinleyiniz, anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için sorunuz.
Anlayana kadar sorunuz. Gerekirse servisin yanında kendiniz bir iki sefer cihazı çalıştırmayı ayar yapmayı denemelisiniz.
Kombileri oluşturan parçalar
Elektronik kontrol (modülasyon) kartı
Elektronik Ateşleme(iyonizasyon) kartı.
Fan motoru.
Prosestat (Hava akış sivici)
Gaz valfi.
Yanmayı sağlayan Elektrotlar.
Yanmayı kontrol eden iyonizasyon elektrotu
Sirkülasyon pompası.
Sıcak su akışını sağlayan çeşitli cihazlarda değişik isimlerle adlandırılan Üç yollu,Akış şarteli,Motorlu vana,Boyler gibi aynı amacı taşıyan parçalar.
Sıcak su Eşanjörü yada boyler.
Kalorifer suyunun ısındığı ana eşenjör.
Sıcak suyu ve kalorifer suyunu kontrol eden termostatlar yada NTC termostatları.
Isı emniyet limiti.
Alevin yandığı bölüm Brülör.
Gazın brülöre çıkış yaptığı Memeler.
Ateşleme Elektrotları
İyonizasyon Elektrotu
Su basma vanası
Emniyet ventili
Genleşme tankı.
Hava tahliye purjörü.
Siviç anahtarları.
Ön kapak üzerinde bulunan Elektronik karta bağlı konum Anahtar düğmeleri.
Su basıncını ve ısıyı gösteren Termomanometre.
Kalorifer borusuna bağlı ısı emniyet limiti.
Bay pas boruları.
Ventüri boğazı
Su Boşaltma vanası
Bacalı cihazlarda Baca emniyet limi
Duvar Tipi Kombi Cihazlarının Avantajları dezavantajlar.
Duvara monte edilen şofben tipindeki kombi cihazları hem ısıtma sıcak suyunu, hem de kullanım sıcak suyunu birlikte üretir. Cihazlar atmosferik brülörlü olup; ısıtma ve ısı değiştirici yüzeyleri paslanmaz çelik, bakır ve bronz malzemelerden yapılabilmektedir. Şekil olarak şofbenlere benzer ve duvara asılarak monte edilirler. Avantajları: Alternatiflerine göre ucuzdur. Hem ısıtma, hem de kullanma sıcak suyu temini aynı zamanda mümkündür. Duvara monte edildiği için az yer kaplar. Sirkülasyon pompası ve kapalı genleşme tankı üzerindedir. Dezavantajları: Ömürlerinin 3-5 yıl gibi kısa olması (Özellikle Türkiye’de kullanma suyunun çamurlu ve birçok ilde kireçli olması ciddi sorunlar yaratmaktadır. Şofbenlerin ekonomik ömürlerinin 8-10 yıl olduğu ve günde ortalama yarım saat kullanıldıkları düşünülürse, ısıtma mevsiminde günde ortalama 20 saat çalışan kombi cihazların ömürlerinin cihaz kalitesine ve kullanıma bağlı olarak 5 yıl olması doğaldır), Servis ve yedek parça giderlerinin fazla olması (Her ısıtma mevsimi sonunda bazı parça değişikliklerine ihtiyaç göstermesi), Kapasitelerinin sınırlı olması (Genellikle 20.000 – 25.000 kcal/h), Verimlerinin daha düşük olması, Otomatik kontrol sistemlerinin sınırlı olmasıdır. Sonuç olarak duvar tipi şofben prensibi ile çalışan komple cihazlar, iki en fazla üç katlı yapılarda, kazan monte edilecek yeri olmayan 80 – 100 m2 daireler için dezavantajlarına rağmen pratik olmaktadır. Baca sorunu olan yapılarda kombi cihaz kullanmaktan kaçınılmalıdır. Hermetik kombi ise daha fazla problem yaratan cihaz tipidir.
Doğalgaz Cihazlarının Verimli Kullanılması için Öneriler
Doğalgaz ile çalışan cihazlar, işletme(çalıştırma) maliyetlerini azaltırlar. Çünkü doğalgaz diğer yakıtlara oranla en ucuz ve verimli yakıttır. Bununla birlikte doğalgazın verimli kullanılabilmesi için bazı kurallara uymak gerekir. Ev ısıtması, sıcak su eldesi ve pişirmede doğalgazın verimli kullanılabilmesi için verebileceğimiz öneriler şunlardır:
Ev Isıtması:
1. Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
2. Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
3. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
4. Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
5. Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
6. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.
7. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
8. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.
9. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.
10. Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
11. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
12. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.
13. Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.
Sıcak Su:
1.Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
2.Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.
3.Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.
4.Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
5.Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.
Ocak veya Fırının Verimli Kullanılması
1. Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.
2. Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız.
3. Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.
4. Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.
5. Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.
6. Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.
7. Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.
8. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
Doğalgazın Güvenli Kullanımı
İGDAŞ, 1992’den beri İstanbul’a doğalgazı güvenli ve yüksek kaliteli olarak sunmayı ilke edinmiştir. Bu ilke çerçevesinde İGDAŞ, abonelerini tüm iletişim kanallarını kullanarak sürekli bilgilendirmektedir. Aşağıda doğalga zın güvenli kullanılmasına ilişkin öneriler bulacaksınız: . Evinizde Ağır Bir Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız? Aslında kokusuz bir gaz olan doğalgaz, doğalgaz kaçağı olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuyla kokulandırmıştır. Benzer bir koku duyduğunuzda;
Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız.
Ana vanayı kapatınız.
Çakmak – kibrit yakmayınız.
Elektrik ekipmanlarını açmayınız, kapamayınız veya fişten çekmeyiniz.
Kapı zilini kullanmayınız ve kullandırmayınız.
Kıvılcım çıkarabileceği için telefonunuzu kullanmayınız.
Gaz kokusu olan mekanı herkesin boşaltmasını sağlayınız.
Komşunuzdan veya en yakın bir yerden İGDAŞ 187 Doğalgaz Acil Hattını arayınız.
187’ye ulaşamazsanız itfaiyeyi arayınız.
Koku bodrumdan geliyorsa bodruma girmeyiniz.
Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayınız.
Eğer gaz cihazınızın yakınında hafif bir gaz kokusu hissederseniz pilot ateşiniz arızalı demektir. Cihazınızı onarım için servisine gösteriniz.
Binaların Dışında Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?
Binaların dışında gaz kokusu algıladığınızda hemen 187 nolu DOĞALGAZ ACİL telefonunu arayarak ihbar yapınız. Bu mekandaki insanları uyarınız, Aşırı bir gaz kaçağı varsa o bölgenin elektriğini kestiriniz, Kordon altına alınmasını ve trafiğin durdurularak bölgenin güvenlik altına alınmasını sağlayınız. Gaz kokusu bina dışında olsa dahi, gaz kaçağı çevredeki yakın binalarda ve özellikle de bodrum katlarında olabilir. Bu durumda kesinlikle bodruma girmeyip 187 acil müdahale ekibini uyarınız. İhbar verilirken dikkat edilecek hususlar şunlardır:
Adınız, soyadınız ve telefon numaranız Gaz kokusu alınan bölgenin adresi ve tarifi Gaz kokusunun yoğunluğu (az, çok, aşırı … vb.) İGDAŞ Acil Müdahale Ekibi geldiğinde kendilerine yardım ediniz. Apartman boşluğunda Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?
Ortamı havalandırmak için bina giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri açınız Bina girişindeki ana doğalgaz giriş vanasını kapatınız Sigara içmeyiniz ve kibrit, çakmak ve ateş yakmayınız.
Elektrikli cihazlarınızı çalıştırmayınız, çalışır durumda olanları kapatmayınız.
Elektrik düğmelerini ve kapı zillerini kullanmayınız.
Asansör ve benzeri cihazları çalıştırmayınız.
Gaz kaçağının olduğu binada telefonları kullanmayınız.
İGDAŞ 187 Doğalgaz Acil Hattına haber veriniz.
Apartman yöneticisine haber veriniz.
Genel Güvenlik Önerileri Yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeleri doğalgaz yakıcı cihazlarınızdan, sayaçlarınızdan ve tesisatınızdan uzak tutunuz.
Elektrik tesisat ve cihazları ile telefon ve kızgın su borularının doğalgaz tesisat ve cihazlarına olan mesafesi en az 30 cm olmalıdır.
Bu nedenle elektrikli alet ve kabloları asla doğalgaz tesisatına asmayınız ve sarmayınız.
Doğalgaz tesisat borularının aktif inşaat malzemeleri ile temasına engel olunuz.
Tesisatınızı korozyona karşı koruyunuz.
Binanızın ana kapama vanasının yerini öğrenerek ani bir müdahale durumunda yapacaklarınızı tasarlayınız.
Doğalgaz tesisatını kendi amacı dışında ( elektrik, topraklama hattı vb.) kullanmak kesinlikle tehlikeli ve yasaktır.
Doğalgaz tesisatı borularını taşıyıcı yapı elemanı olarak kesinlikle kullanmayınız. Doğalgaz tesisatı borularını dolap veya asma tavan içinde bırakmayınız. …..Gaz Dağıtım şirketi tarafından mühürlenmiş vanalar , sayaçlar ve regülatörler yalnızca Gaz Dağıtım şirketi yetkilileri tarafından açılabilir.
Doğalgaz tesisatınızda veya cihazınızda yapmak istediğiniz tadilatları yeterlilik almış firmalara yaptırmanız zorunludur.
Ehliyetsiz ve yeterliliği olmayan firmalara kesinlikle tadilat yaptırmayınız. Doğalgaz cihazlarınızın bakımlarını yetkili servislerine yaptırınız.
Gaz veya ısı üreten cihazlarınızın yanına veya aynı odaya benzin solventler, cila sprey boyalar, spreyli böcek ilaçları ve benzer basınçlı kutular gibi patlayıcı ürünler koymayınız.
Bu tip uçucu ve patlayıcı ürünleri gaz cihazlarının yanından uzak tutmakla birlikte çocukların ulaşamayacağı kapalı bir yerde muhafaza ediniz.
Çocuklara gazın nasıl koktuğunu ve bu kokuyu duyduğunda yapması gerekenleri öğretiniz. Çocuklara ateşle oynamamalarını, doğalgaz cihazlarını kurcalamamalarını ve bunlara tutuşabilir maddelerle yaklaşmamalarını öğütleyiniz.
Doğalgaz Cihazlarıyla İlgili Güvenlik Önerileri Cihazlarınızın verimli ve güvenilir çalışmasını istiyorsanız imalatçının kullanma klavuzuna ve İGDAŞ’ın talimatlarına uyunuz.
Düzgün monte edilmemiş veya bakımı iyi yapılmamış cihazlar zehirli bir gaz olan karbonmonoksit üretirler.
Doğalgaz cihazlarında karbonmonoksit gazına sebep olan durumların bazıları şunlardır: Cihazın yakıcı bölümlerinde özel sargının iyi yapılmamış olması veya toz olması.
Bacaların tıkanması.
Temiz hava girişinin engellenmesi.
Karbonmonoksit her ne kadar renksiz, tatsız kokusuz olsa da karbonmonoksiti solumak, bulantıya, baygınlığa, soğuk algınlığına ve benzer semptomlara neden olur.
Aşırı oranda karbonmonoksite maruz kalmak ölüme neden olur.
Eğer doğalgaz cihazınızın iyi çalışmadığından şüpheleniyorsanız yetkili servis elemanları tarafından bakımını yaptırınız.
Pişirme ocakları ve bacalı doğalgaz cihazları 12 m3 den daha küçük hacimlere yerleştirilemezler.
Bu tip cihazların bulundukları mahalden en az 100 cm2 net geçişli atmosfere açılan havalandırma menfezleri bulunmalıdır.
Bu menfezler sürekli açık kalmalıdır.
Menfezin cihaz karşısındaki duvar veya pencereden açılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca konulacakları hacimlerin büyüklüğü ne olursa olsun bacalı cihazlar açık balkon, yatak odası, banyo, WC gibi yerlere konulmadığı gibi banyo, WC ve yatak odalarından duman boruları geçirilerek baca bağlantısı yapılamaz.
Bacalı cihazların bulunduğu bölümde iyi çekiş yapan bir baca bulunmalı ve cihaz mutlaka bu bacaya bağlanmalıdır.
Atık gaz boruları kapı ve pencere gibi yapı elemanlarından en az 20 cm uzakta olacak şekilde yerleştirilmelidir.
Gaz cihazlarının ısınan dış yüzeyleri ile kullanılan eşyalar arasındaki açıklık en az 50 cm olmalıdır. özarı bacalı ( hermetik ) gaz cihazlarının bacaları mutlaka atmosfere açık, hava sirkülasyonu olan yerlere bağlanmalıdır .
Bacalı cihazlar yanma için gerekli olan havayı bulundukları ortamdan almaktadırlar.
Estetik kaygılar nedeniyle bu cihazların bir dolap içine alınmaları yanma için ihtiyaç duyacağı taze havayı engellemektedir ve yanma kalitesini düşürmektedir.
Su Isıtıcılarına Yönelik Güvenlik Önerileri Su ısıtıcısını yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin konulduğu yerlere monte etmeyiniz.
Su sıcaklığını düşük tutmak haşlanma kazalarından insanı korur. Çocuklar, özürlüler ve yaşlı insanlar genelde haşlanmadan kaynaklanan yaralanmaların iyileşmesinde zayıf ve dirençsizirler. Su sıcaklığının 50°C’nin üzerinde olması ciddi yanıklara ve haşlanmaya hatta ölümlere sebep olabilir. Sıcaklığı ayarlamadan önce su ısıtıcısı kullanım talimatnamesini mutlaka okuyunuz.
Çatı İzolasyonu Güvenliği Çatı izolasyonu enerji faturalarının düşük gelmesine yardımcı olur. Ancak doğru izolasyon yapılmadığı takdirde yangın çıkma tehlikesi mevcuttur.
Dolayısıyla yalıtım yapmayı düşünüyor veya halihazırda yapmışsanız şu güvenlik önlemlerine dikkat ediniz. Yalıtımı; fırınlar, su ısıtıcıları, fan motorları, kapı zili transformatörleri, bacalar ve gaz yakıcı cihazlar ve benzeri ısı kaynaklarından uzak tutunuz.
Bu tip ısı kaynaklarının çevresine yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı olmayan yalıtımlar monte ediniz. Yalıtımı mümkün olduğunca çıplak ve tüplü tellerden uzak tutunuz.
Çatı veya saçak borularını kapatmayınız.
Çatınızı periyodik olarak yalıtımın bozulması ihtimaline karşı kontrol ediniz.
Doğalgaz Yangınlarında Alınacak Önlemler Hemen söndürülmesi gereken diğer birçok yangın çeşidinden farklı olarak; gaz yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak genel kural önce gaz akışını kesmek, sonra söndürmektir.
Bu nedenle, gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına izin verilmelidir.
Bu arada, gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir maddelerin, yanan gazdan yayılan ısıyı absorbe ederek tutuşmasını önlemek için mümkünse uzaklaştırılması veya çevresi su ile soğutularak korunması gerekmektedir.
Eğer akan gazı kesecek vanayı kapamak için, yangının söndürülmesi mutlaka gerekiyorsa, çok kısa bir sürede gaz alevleri söndürülerek vana kapatılmalıdır.
Gaz alevleri karbondioksitli ya da diğer tip söndürücülerle söndürüldüğünde, yanmamış gaz akmaya devam ederse, çok büyük bir olasılıkla, havayla patlayıcı bir karışım yaparak herhangi bir tutuşma kaynağına eriştiğinde patlamaya neden olur.
Bu patlama ise gazın yanmasından dolayı oluşabilecek zarardan çok daha fazla bir zarar meydana getirebilir.
Bu nedenle öncelikle gaz akışının kesilmesine büyük önem gösterilmelidir.
Baca Yangınlarının Önlenmesinde Doğalgazın Önemi Doğalgaz temiz bir yakıt olduğu için yanmasından dolayı bacalarda is veya kurum oluşturmaz.
Ancak yeni doğalgaz kullanıcıları, kullandıkları eski yakıtlardan dolayı bacalarda birikmiş olan kurum ve isleri temizlettirirlerse daha verimli ısınırlar.
Baca temizliğinin yaptırılması konusunda, müşterilere gönderilen tüm doğalgaz faturalarının ön yüzünde uyarılar bulunmaktadır.
Bacaların temizliği ve standartlara uygunluğu hem tam yanma ile yakıt tasarrufu sağlar, hem de baca yangını çıkma ihtimalini ortadan kaldırır.
Baca yangınlarının toplam yangınlar içindeki payı küçümsenemeyecek kadar fazladır. Doğalgazın yaygınlaşmaya başlamasıyla baca yangınlarının oranı düşmeye başlamıştır.
1991 yılında baca yangınlarının toplam yangınlar içindeki payı %30 iken, 1999 yılında bu oran %10’a inmiştir.
Baca temizliği ihmal edilmemeli, yılda bir kez İtfaiye Müdürlüğü ile irtibata geçilerek baca temizliği yaptırılmalıdır. Deprem Güvenlik Önerileri Deprem öncesinde Doğalgaz tesisatınızın ana kapama vanası yerini öğreniniz.
Kombinizin ve su ısıtıcınızın duvara veya yere sallanmayacak şekilde monte edilmesine dikkat ediniz. Deprem sonrasında Doğalgaz ana kesme vanasını veya diğer vanaları hemen kapatınız.
Doğalgaz yakıcı cihazlarınızı, su ısıtıcılarınızı, duman bacalarını, havalandırma menfezlerini kontrol ediniz.
Gaz sızıntısının tamamıyla giderildiğinden emin olmadan elektrik düğmelerini açıksa kapatmayınız, kapalıysa açmayınız.
Telefonu kullanmayınız, ateş ve kıvılcım üreten aletleri yakmayınız veya açmayınız.
Binalarda Isı Yalıtımı Yoluyla Isınma Veriminin Arttırılması Bilindiği gibi binalar; pencereler, dış duvarlar, merdiven, ev duvarları, tavanlar, ısıtılmayan hacimler üzerindeki döşemeler, zemine oturan döşemeler ve açık geçitler üzerindeki döşemelerden ısı kaybetmekte ve bu yüzden binaların yakıt faturası yüksek gelmektedir.
Alınacak ısı yalıtımı önlemleriyle halen tüketilen yakıt miktarından Almanya’daki gibi yüzde 50, Amerika’daki gibi yüzde 60, İsveç’teki gibi yüzde 73 tasarruf yapmak mümkün olabilecektir.
Nasıl ki bir cihaz alırken satıcıdan cihaz ile ilgili “Garanti ve Kalite Belgesi” isteniyorsa, artık İstanbullular bir bina alırken veya kiralarken o binada ısı yalıtımı projesinin uygulanıp uygulanmadığını ve yıllık yakıt tüketimini soracak ve yakıt tüketimi az binaları tercih edeceklerdir.
Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.
Çatı Yalıtımı % 20 Dış duvar yalıtımı %15 Pencere-kapı yalıtımı % 15 Sızdırmazlık önlemleri % 10 Toplam enerjinin %40’ı konutlarda tüketilmektedir.
Konutların enerji giderleri; ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme,çamaşır yıkama vs. tüketimlerdir.
Oransal olarak kullanılan enerjinin; % 81’i konutun ısıtılmasında, % 11’i banyo ve mutfakta, % 8’i elektrikli aletlerde harcanmaktadır.
Çatı yalıtımıyla, çatı katı tavanlarında nemlenme ve yoğuşma önlenmekte, binanın ömrü uzamakta ve çatı katında daha konforlu bir ortam oluşmaktadır.
Binaların dış duvarları ısı yalıtımlı ise çatlak, kabarma, pullanma, nemlenme ve yoğuşma olmaz, binanın ömrü uzar.
Isı yalıtımı önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla %3’ünü bulmasına rağmen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlayarak İstanbulluların bütçesine önemli katkılarda bulunacak ve çevre de temiz kalacaktır.
Enerjide tasarruf, en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur.
En az enerji ile sağlanan konfor şartlarının arzulanan pratik konfor sınırlarına kolayca erişmesi aşağıdaki bireysel önlemlerle mümkündür.
Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 20°C konfor sıcaklığına ayarlayınız.
Konfor sıcaklığından sonra 1°C iç sıcaklık artışı %5 civarında bir enerji kaybına neden olmaktadır.
Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutunuz.
Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız.
Gece, gündüz ısınan evleri % 50 – 55 nemlendiriniz. 18°C ısınan bir odanın nemlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20°C’nin üstünde olacaktır.
Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir. Radyatörlerin üstlerini ve önlerini estetik amaçla kapatmayınız, mobilya, perde ve eşyalarla engellemeyiniz.
Bu durumda ısı odanıza homojen bir şekilde dağılamaz. Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakınız.
Eğer inşaat aşamasında duvarlara yalıtım yapılmamışsa radyatör arkası yalıtımını prefabrik folyo kaplı polietilen levhalarla kolayca yapabilirsiniz.
Bu durumda ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkmasını önlemiş olacaksınız. Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre ve merdiven) radyatörlerini kapatınız.
Hermetik/Bacalı Kombi arasındaki fark nedir?
Bacalı kombiler, yanma için gerekli olan havayı monte edildiği mahalden, hermetik
modeller ise özel atıkgaz boru donanımı sayesinde direkt dış ortamdan alan cihazlardır. Busebeple bacalı kombilerin monte edileceği mahaller için bazı sınırlayıcı havalandırma şartlarımevcut olup, montaj ve kullanma kılavuzlarımızda bu bilgiler tüm detayları ile verilmektedir.
Mekanıma uygun kombi kapasitesini nasıl belirleyebilirim?
Kombi kapasite seçimi yapmadan önce ısıtılacak mekanın ısı kaybı hesabının yapılmasıgerekmektedir. Ayrıca, kombi birleşik bir cihaz olup, kullanım sıcak suyunu da üretmektedir. Sıcak su konforunun artırılmasına bağlı olarak da cihaz kapasitesinin büyütülmesi gerekebilir. Örneğin; kombinin monte edileceği mahalde birden fazla banyo kullanılıyor ise ısıl gücü 20.000 kcal/h kapasitenin üzerindeki (26.000 ve 30.000 kcal/h kapasiteliler) ürünlerimizin kullanılması gerekmektedir. Bunların kullanımı ile yüksek debilerde sıcak su temini yapılabilir. Detaylı ısı kaybı hesabı ve keşif için Yetkili Demirdöküm Satıcılarımıza başvurunuz.
Kombi bakımı ücretli midir?
Kombi bakımı ücretlidir. Bakım kapsamında kombiye ait komponentlerin hepsinin
bakımı ve temizliği yapılmakta; kalorifer tesisatı ve su basıncı kontrol edilmekte, bacalı
modellerde baca çekişi kontrol edilmektedir.
Kombi montajı ücretli mi?
Kombi montajı ücretlidir. Kombi montaj ücreti, montajı yapan tesisatçı firmaya ödenmektedir.
Baca bağlantısı nasıl yapılmalıdır, ideal koşullar nelerdir?
Bacalı kombilerde,
a. Kombi üzerindeki baca çıkış ağzı ile baca deliği arasında dikey olarak en az 33 cm
mesafe bırakılması gerektiği dikkate alınmalı ve cihazın yer seçimi buna göre yapılmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için ürün ile birlikte verilen montaj şablonu
kullanılmalıdır.
b. Cihaz, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve sağlam bir duvara monte edilmelidir. Eğer
duvar yanabilir bir malzemeden yapılmışsa, yanmaz malzeme ile korunmalıdır.
c. Cihaz iyi havalandırılan bir ortama monte edilmelidir.
d. Cihaz, müşteri rızası ve talebi olsa dahi banyoya veya duşu, küveti olan kapalı bir
odaya ve yatak odasına monte edilemez.
e. Cihaz dış ortama açık bir balkona monte edilmemelidir.
f. Baca şartlarının sağlanması şartıyla, kapalı balkona cihaz monte edilebilir. (Mahya
seviyesini geçecek yeni bir baca yapılabilir, veya mevcut bacaya bağlanabilir)
g. Kombi askı kancasının döşemeden yüksekliği 1.9-2.1 metre arasında olmalıdır.
h. Kombi, set veya tezgah üstüne monte ediliyorsa, kombinin alt tarafında en az 30
cm mesafe bırakılmalıdır.
i. Cihaz kapalı bir dolap içine monte edilmemelidir.
j. Bacalı cihazlar mümkün olduğunca bacaya yakın bir yere monte edilmelidir. (Baca
bağlantısız kullanılamaz)
Baca çekişinin kontrolü Airfel Yetkili Servislerince yapılmalıdır.
Hermetik kombilerde,
a. Atık gaz sistemi uygun dış duvarın konumuna göre, kombinin üst çıkışından,
arka duvara, sol taraftaki veya sağ taraftaki duvara monte edilebilir.
b. Atık gaz sistemi yatay pozisyonda uygulanmalıdır. Sokaktaki yağmur suyunun,
cihazın içine girmesini önlemek için, dışarıya/aşağıya doğru %2 meyilli yapılması
gereklidir.
c. Yoğuşmalı kombiler için, atık gaz sistemi yatay pozisyonda uygulanmalıdır.
Fakat cihazın drenaj bağlantısı bulunduğu için dışarıya/yukarıya doğru % 2 meyilli
yapılması gereklidir.
Hermetik kombinin atık gaz boru donanımı Yetkili Servislerimiz tarafından monte
edilmelidir.
Kombi atık gaz borusu kaç metre olmalı?
1 adet 90° dirsek kullanımı ile birlikte yatayda 4 metreye kadar atıkgaz borusu
kullanılabilir. Dikey bağlantı veya diğer özel atıkgaz boru donanımı aksesuarlarının
kullanımının gerektiği hususlarda ise Yetkili Satıcılarımıza veya Yetkili Servisimize
başvurunuz.
Kombime ne kadarlık radyatör taktırabilirim?
Kombi kapasitesine ve radyatör tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Alım
öncesinde Yetkili Satıcımıza keşif yaptırmak suretiyle kombi kapasitesinin ve radyatör
ihtiyacının belirlenmesi gerekmektedir.
Kombimi en ekonomik nasıl kullanabilirim?
a. Airfel kombiler, modeline bağlı olarak standart veya opsiyonel olarak verilmekte olan kontrol tertibatları ile (oda termostatı, dış hava kompanzasyon ünitesi gibi) cihazın daha ekonomik çalışması sağlanabilir.
b. Cihazın ısıl gücünün kullanılan radyatör ısıl gücü ile uyumlu olması gerekmektedir. Cihaz ilk devreye alma işleminde ısıl güç ayarı Yetkili Servisleri tarafından yapılmaktadır.
Kombinin saatte tükettiği gaz miktarı nedir?
kombiler mekanın izolasyonu ve kullanım şartlarına göre modülasyonlu
olarak çalışma özelliğine sahiptir. Bu özellik kombinin sık devreye girip çıkmasını
engelleyerek yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Gaz tüketimi kombinin kullanıldığı ortamın
izolasyonu, konfor sıcaklığı, dış hava koşulları ve kombi kapasitesine bağlı olarak değişkenlik arz eder. Örneğin; 20.000 kcal/h kapasiteli Aden kombimizin gaz tüketimi devrede olduğu süre boyunca 1,7-2,79 m³/h arasındadır.
Kombimin basınç ayarı kaçta olmalı?
Manometreden okunacak basınç değerinin 1-2 bar arasında olması gerekmektedir.
Kombi eşanjörünüz neden yapılıyor, bakır mı, çelik mi?
kombi ürün gamında bitermik ve çift eşanjörlü modeller mevcuttur. Isıtma sistemi için kullanılan birinci eşanjörler (primer eşanjörler) %100 bakır malzemeden üretilmiş olup, korozyon dirençlerinin artırılması amacıyla da su bazlı alüminyum boya kaplanmaktadır. Çift eşanjörlü modellerde sıcak su devresinin ısıtılması amacıyla kullanılan ikincil (sekonder) eşanjörler ise paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiştir.
Oda termostatı ne işe yarıyor?
Kullanıcı tarafından ayarlanabilen sıcaklık değerine bağlı olarak, termostatın bulunduğu
bölgede hassas sıcaklık konforu sağlanmaktadır. Oda termostatı, ortam sıcaklığına göre kombiyi açıp kapatarak, yakıt sarfiyatını azaltmaktır.

Merkez Ankara Kombi Servisi

Ankara Kombi Servisi Tüm Ankara Geneli Hizmet Veriyor.

Ankara Hizmet Bölgelerimiz

 • ÇANKAYA KOMBİ SERVİSİ,
 • MAMAK KOMBİ SERVİSİ,
 • KEÇİÖREN KOMBİ SERVİSİ,
 • SİNCAN KOMBİ SERVİSİ,
 • ETİMESGUT KOMBİ SERVİSİ,
 • ALTINDAĞ KOMBİ SERVİSİ,
 • YENİMAHALLE KOMBİ SERVİSİ,
 • PURSAKLAR KOMBİ SERVİSİ,
 • GÖLBAŞI KOMBİ SERVİSİ,
 • SARAY KOMBİ SERVİSİ,
 • KAHRAMAN KAZAN KOMBİ SERVİSİ,
 • ELMADAĞ KOMBİ SERVİSİ,
 • HİZMET VERDİĞİMİZ MARKALARKombi Servisi
  Kombi Tamircisi
  DemirDöküm Servisi
  Baymak Servisi
  Vaillant Servisi
  Alarko Servisi
  Ferroli Servisi
  Eca Servisi
  Ariston Servisi
  Viessmann Servisi
  Buderus Servisi
  Baykan Servisi
  Airfel Servisi
  Protherm Servisi
  Kombi Petek Temizleme

Ankara Kombi Bakım Detayları

Kombilerinizde Minimum ödeme ile maximum ısınma elde etmek için servisimizi arıyıp detaylı bilgi alabilirsiniz

kombi bakımınızı her yıl yaptırırsanız kombinizin çalışma ömrü uzar ve konforlu ısınma elde eder bazı parçaların arızalanmasına engel olabilirsiniz.yıllık bakımlarınızda genleşme tankının havası basılır sensörler kontrol edilir emniyet ventili kontrol edilir termostatlarınız kontrol edilir baca kontrol edilir gaz bağlantıları kontrol edilir kalorifer suyu tahliye edilir kalorifer filtesi sökülüp temizlenip tekrar takılır meydana gelecek arızalar hakkında bilgi verilir.Yanma odası temizlenir.peteklerin havası alınır çalışmaya hazır hale getirilip sıcak su devreye alınır ve son olarak kaloriferler devreye alınır ısınma tamamlanır cihaz teslimi yapılır servis formu tutulup yapılan işlemler yazılır.Personelimiz alanınca eğitimlerini tamamlamış ve yetki belgelerine sahiptir.Tüm Ankara Geneli’ne Servis Ağımız Vardır Detaylı bilgi için Bizi Arayın

 • ÇANKAYA Kombi Servisi ÇANKAYA 100.YIL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA 50.YIL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AHLATLIBEL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AKARLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AKPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ALACAATLI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ANITTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ARKA TOPRAKLIK MAHALLEsi Kombi servisi,
  ÇANKAYA AŞAĞI DİKMEN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AŞAĞI İMRAHOR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AŞAĞI ÖVEÇLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AŞIKPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ATA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AYDINLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AYRANCI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA AZİZİYE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BADEMLİDERE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BAĞCILAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BAHÇELİEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BALGAT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BARBAROS MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BAYRAKTAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BEYTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BİRLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BOZTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA BÜYÜKESAT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA CEBECİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA CEVİZLİDERE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA CUMHURİYET MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÇAMLITEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÇANKAYA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÇAVUŞLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÇAYYOLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÇİĞDEM MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÇUKURAMBAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA DEVLET MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA DİLEKLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA DODURGA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA DOĞUŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA EHLİBEYT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA EMEK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ERTUĞRULGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ERZURUM MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ESATOĞLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ETİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA EVCİLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA FAKÜLTELER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA FİDANLIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA GAZİOSMANPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA GÖKKUŞAĞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA GÖKTÜRK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA GÜVENEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA GÜZELTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA HARBİYE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA HİLAL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA HUZUR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA İLERİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA İLKADIM MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA İLKBAHAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA İLKER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA İNCESU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA İŞÇİ BLOKLARI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KARAHASANLI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KARAPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KARATAŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KAVAKLIDERE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KAZIM ÖZALP MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KEKLİK PINARI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KIRKKONAKLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KIZILAY MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KIZILIRMAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KOCATEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KONUTKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KORKUTREİS MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KORU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KÖMÜRCÜ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KÜÇÜKESAT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA KÜLTÜR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MALAZGİRT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MALTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MEBUSEVLERİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MEŞRUTİYET MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA METİN AKKUŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA METİN OKTAY MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MİMAR SİNAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MUHSİN ERTUĞRUL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MURAT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MUSTAFA KEMAL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MUTLUKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA MÜRSEL ULUÇ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA NACİ ÇAKIR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA NAMIK KEMAL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA NASUH AKAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA OĞUZLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ORAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ORTA İMRAHOR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA OSMAN TEMİZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÖN CEBECİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÖVEÇLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA PROF. DR. AHMET TANER KIŞLALI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA REMZİ OĞUZ ARIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA SAĞLIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA SANCAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA SEYRANBAĞLARI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA SOKULLU MEHMET PAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA SÖĞÜTÖZÜ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ŞEHİT CENGİZ KARACA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ŞEHİT CEVDET ÖZDEMİR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA TINAZTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA TOHUMLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA TOPRAKLIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA UMUT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÜMİT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ÜNİVERSİTELER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YAKUPABDAL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YAŞAMKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YAYLA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YEŞİLKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YILDIZEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YUKARI BAHÇELİEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YUKARI DİKMEN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YUKARI ÖVEÇLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA YÜCETEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ÇANKAYA ZAFERTEPE MAHALLESİ Kombi servisi, ETİMESGUT Kombi Servisi ETİMESGUT 30 AĞUSTOS MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT AHİ MESUT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ALSANCAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ALTAY MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT AŞAĞIYURTÇU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ATAKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ATAYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT AYYILDIZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT BAĞLICA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT BAHÇEKAPI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT BALIKUYUMCU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ELVAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ERLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ERYAMAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ETİLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT FATİH SULTAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT FEVZİYE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT GÖKSU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT GÜZELKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT İSTASYON MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT KAZIM KARABEKİR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT OĞUZLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ORHUN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT PİYADE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT SÜVARİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ŞEHİT OSMAN AVCI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ŞEHİTALİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ŞEKER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT ŞEYH ŞAMİL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT TOPÇU MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT TUNAHAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT TURKUAZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT YAPRACIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT YAVUZ SELİM MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT YEŞİLOVA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ETİMESGUT YUKARIYURTÇU MAHALLESİ Kombi servisi, KEÇİÖREN Kombi ServisiKEÇİÖREN 19 MAYIS MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN 23 NİSAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ADNAN MENDERES MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN AKTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN AŞAĞI EĞLENCE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ATAPARK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN AYVALI MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN BADEMLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN BAĞLARBAŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN BAĞLUM GÜZELYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN BASINEVLERİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ÇALDIRAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ÇALSEKİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ÇİÇEKLİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN EMRAH MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ESERTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ETLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN GÜÇLÜKAYA MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN GÜMÜŞDERE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN GÜZELYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN HASKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN HİSAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN İNCİRLİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KAFKAS MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KALABA MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KAMİL OCAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KANUNİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KARAKAYA MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KARARGAHTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KARŞIYAKA MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KAVACIK SUBAYEVLERİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KÖSRELİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KÖŞK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN KUŞCAĞIZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN OSMANGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN OVACIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN PINARBAŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN SANCAKTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN SARIBEYLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ŞEFKAT MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ŞEHİT KUBİLAY MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ŞENLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN ŞENYUVA MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN TEPEBAŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN UFUKTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN UYANIŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN YAKACIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN YAYLA MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN YEŞİLÖZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN YEŞİLTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  KEÇİÖREN YÜKSELTEPE MAHALLESİ Kombi servisi, MAMAK Kombi ServisiMAMAK ABİDİNPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK AKDERE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK AKŞEMSETTİN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ALTIAĞAÇ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ALTINEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ARAPLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK AŞIK VEYSEL MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BAHÇELERİÇİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BAHÇELERÜSTÜ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BALKİRAZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BAŞAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BAYINDIR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BOĞAZİÇİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK BOSTANCIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK CENGİZHAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ÇAĞLAYAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ÇİĞİLTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK DEMİRLİBAHÇE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK DERBENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK DİRİLİŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK DOSTLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK DURALİ ALIÇ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK DUTLUK MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK EGE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK EKİN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK FAHRİ KORUTÜRK MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK GENERAL ZEKİ DOĞAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK GÖKÇEYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK GÜLVEREN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK HARMAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK HÜREL MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK HÜSEYİNGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KARAAĞAÇ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KARŞIYAKA MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KARTALTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KAYAŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KAZIM ORBAY MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KIBRISKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KIZILCA MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KÖSTENCE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KUSUNLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KUTLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KUTLUDÜĞÜN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK KÜÇÜK KAYAŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK LALAHAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK MEHTAP MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK MİSKET MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK MUTLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ORTAKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK PEYAMİ SAFA MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK SAİMEKADIN MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ŞAFAKTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ŞAHAP GÜRLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ŞAHİNTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ŞEHİT CENGİZ TOPEL MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ŞİRİNTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK TEPECİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK TUZLUÇAYIR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK TÜRKÖZÜ MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ÜREĞİL MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK YENİ BAYINDIR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK YEŞİLBAYIR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK YUKARI İMROHOR MAHALLESİ Kombi servisi,
  MAMAK ZİRVEKENT MAHALLESİ Kombi servisi, PURSAKLAR Kombi Servisi PURSAKLAR ABADAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR ALTINOVA MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR AYYILDIZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR FATİH MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR KARAKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR KARŞIYAKA MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR KÖSRELİKKIZIĞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR MERKEZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR MİMAR SİNAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR PEÇENEK MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR SARAY CUMHURİYET MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR SARAY FATİH MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR SARAY GÜMÜŞOLUK MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR SARAY OSMANGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR SİRKELİ YEŞİLOVA MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR SİRKELİ YEŞİLYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR TEVFİK İLERİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR YENİ KARAKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR YILDIRIM BEYAZIT MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR YUNUS EMRE MAHALLESİ Kombi servisi,
  PURSAKLAR YUVA MAHALLESİ Kombi servisi, Kombi servisi, Sincan Kombi Servisi SİNCAN 29 EKİM MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ADALET MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN AHİ EVRAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN AHİ EVRAN OSB MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN AKÇAÖREN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN AKŞEMSETTİN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ALAGÖZ MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ALCI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ANAYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ANDİÇEN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ATATÜRK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN BACI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN BEYOBASI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN CUMHURİYET MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ÇİÇEKTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ÇOĞLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ÇOKÖREN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ERKEKSU MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ERTUĞRULGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ESENLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN FATİH MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN GAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN GAZİ OSMANPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN GİRMEÇ MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN GÖKÇEK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN HİSARLIKAYA MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN HÜRRİYET MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN İLYAKUT MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN İNCİRLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN İSTASYON MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN İSTİKLAL MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN KESİKTAŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MALAZGİRT MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MALIKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MALIKÖY BAŞKENT OSB MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MARAŞAL ÇAKMAK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MENDERES MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MEVLANA MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MUSTAFA KEMAL MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN MÜLK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN OSMANİYE MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN OSMANLI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN PINARBAŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN PLEVNE MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN POLATLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN SARAYCIK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN SELÇUKLU MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN TANDOĞAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN TATLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN TÖREKENT MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN TÜRKOBASI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ULUBATLI HASAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN ÜCRET MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN YENİÇİMŞİT MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN YENİHİSAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN YENİKAYI MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN YENİPEÇENEK MAHALLESİ Kombi servisi,
  SİNCAN YUNUS EMRE MAHALLESİ Kombi servisi,

ALTINDAĞ Kombi Servisi

ALTINDAĞ ATIFBEY MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ AYDINCIK MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ AYDINLIKEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ BARAJ MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ BAŞPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ BATTALGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ BEŞİKKAYA MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ DOĞANTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ FERİDUN ÇELİK MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ GİCİK MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ GÜLTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ GÜNEŞEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ HACETTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ HACI BAYRAM MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ KALE MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ KARACAÖREN MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ KARAPÜRÇEK MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ KAVAKLI MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ ÖNDER MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ ÖRNEK MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ PEÇENEK MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ SOLFASOL MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ TATLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ ULUBEY MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ YILDIZTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
ALTINDAĞ ZÜBEYDE HANIM MAHALLESİ Kombi servisi,

YENİMAHALLE Kombi Servisi

YENİMAHALLE 25 MART MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ANADOLU MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE AŞAĞI YAHYALAR MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ATA MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE AVCILAR MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE BARIŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE BARIŞTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE BATI SİTESİ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE BEŞTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE BURÇ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ÇAMLICA MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ÇARŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ÇİĞDEMTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE DEMETEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE DEMETGÜL MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE DEMETLALE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE EMNİYET MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ERGAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ERGENEKON MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ESENTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE GAYRET MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE GAZİ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE GÜVENTEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE GÜZELYAKA MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE IŞINLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE İLKYERLEŞİM MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE İNÖNÜ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE İVEDİKKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE İVEDİKOSB MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KALETEPE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KARACAKAYA MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KARDELEN MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KARŞIYAKA MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KAYALAR MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KENTKOOP MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE KUZEY YILDIZI MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE MACUN MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE MEHMET AKİF ERSOY MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE MEMLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE OSTİM MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE OSTİM OSB MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE ÖZEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE PAMUKLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE RAGIP TÜZÜN MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE SERHAT MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE SUSUZ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE TEPEALTI MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE TURGUT ÖZAL MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE UĞUR MUMCU MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE VARLIK MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YAKACIK MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YENİ BATI MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YENİÇAĞ MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YEŞİLEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YUKARI YAHYALAR MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YUNUS EMRE MAHALLESİ Kombi servisi,
YENİMAHALLE YUVAKÖY MAHALLESİ Kombi servisi,

GÖLBAŞI Kombi Servisi

GÖLBAŞI AHİBOZ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI AKÖRENÇARŞAK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI ALTUNÇANAK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI BAĞİÇİ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI BAHÇELİEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI BALLIKPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI BEZİRHANE MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI BOYALIK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI ÇAYIRLI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI ÇELTEK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI ÇİMŞİT MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI DİKİLİTAŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI EMİRLER MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI EYMİR MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI GAZİOSMANPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI GÖKÇEHÜYÜK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI GÖLBEK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI GÜNALAN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI HACIHASAN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI HACILAR MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI HACIMURATLI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI HALAÇLI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI İKİZCE MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI İNCEK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARAALİ MERKEZ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARAALİ YAZLIK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARACAÖREN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARAGEDİK AYDIN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARAGEDİK ERCAN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARAOĞLAN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KARŞIYAKA MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KIRIKLI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KIZILCAŞAR MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI KOPARAN MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI MAHMATLI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI MAHMATLIBAHÇE MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI OĞULBEY MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI OYACA AKARSU MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI OYACA YEŞİLÇAM MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI ÖRENCİK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI SEĞMENLER MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI SELAMETLİ ŞEHİT EMRAH MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI SOĞULCAK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI SUBAŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI ŞAFAK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI TAŞPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI TEPEYURT MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI TOPAKLI MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI TULUMTAŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI YAĞLIPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI YAVRUCUK MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI YAYLABAĞ MAHALLESİ Kombi servisi,
GÖLBAŞI YURTBEYİ MAHALLESİ Kombi servisi,

SARAY Kombi Servisi

SARAY Fatih Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Yunus Emre Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Tevfik İleri Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Altınova Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Ayyıldız Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Karşıyaka Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Yeni Karaköy Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Yuva Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Karaköy Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Sirkeli Yeşilyurt Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Saray Fatih Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Saray Osmangazi Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Abadan Mahallesi Kombi servisi,
SARAY Sirkeli Yeşilova Mahallesi Kombi servisi,

 • ELMADAĞ Kombi servisi,ELMADAĞ AKÇAALİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ AŞAĞIKAMIŞLI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ DELİLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ EDİĞE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ GÜMÜŞPALA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ HASANOĞLAN BAHÇELİEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ HASANOĞLAN FATİH MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ HASANOĞLAN HAVUZBAŞI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ İSMETPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ İSTASYON MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ KARACAHASAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ KAYADİBİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ KEMALPAŞA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ KURTULUŞ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ KUŞÇUALİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ LALABEL MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ MUZAFFER EKŞİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ SEYİTCEMALİ MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ SÜLEYMANLI MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ ŞEHİTLİK MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ TABURLAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ TATLICA MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ TEKKE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ ÜÇEVLER MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ YENİCE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ YENİDOĞAN MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ YENİMAHALLE MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ YENİPINAR MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ YEŞİLDERE FATİH MAHALLESİ Kombi servisi,
  ELMADAĞ YUKARIKAMIŞLI MAHALLESİ Kombi servisi,

 

ankara kombi servisi

Ankara Kombi Servisi

ankara kombi servisi

Ankara Kombi Servisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Arayın